Vēsture

  • Uponor vēsture caurules

No galdnieka darbnīcas līdz vadošajam speciālistam ūdensapgādē un apkurē

Uponor vēstures sākums datējams ar 1918. gada 13. augustu, kad Aukusti Asko-Avonius izveidoja galdnieka darbnīcu Lahti pilsētā, simts kilometru attālumā uz Ziemeļiem no Helsinkiem Somijā. Aukusti nāca no nabadzīgas ģimenes, tomēr viņš bija novatorisks uzņēmējs ar vīziju, kura pieticīgā galdnieka darbnīca drīz vien attīstījās un kļuva par lielāko mēbeļu piegādātāju Ziemeļvalstīs un lielāko mēbeļu mazumtirdzniecības ķēdi Somijā. Kopš 20 .gs. 30. gadiem viņa uzņēmums Asko ir bijis viena no zināmākajām preču zīmēm Somijā.

Sākoties II Pasaules karam 1938. gadā, uzņēmums paplašinājās un sāka ražot metāla atsperu matračus rūpnīcas noliktavā. Tolaik metāla atsperu gultas Somijā bija ļoti populāras, un Asko-Avonius šajā jomā saskatīja neizmantotas iespējas. Šis vienkāršais sākums bija laiks, kad izveidojās Asko meitasuzņēmums Upo Oy, kas kļuva par daudzpusīgu metāla nozares piegādātāju un strauji attīstījās par Somijas lielāko mājsaimniecības priekšmetu ražotāju.

20. gs. 50. gados Asko izvērsa savu darbību starptautiskā mērogā, konkrēti orientējoties uz Rietumvācijas tirgiem, kur somu dizains, ieskaitot mēbeles, piesaistīja pozitīvu interesi. Somu dizains bija saņēmis atzinību visu piecdesmito gadu laikā, un Milānas dizaina gadatirgū katra ceturtā Grand Prix godalga tika piešķirta Somijai par Asko mēbelēm. Protams, Asko mērķis bija pēc iespējas efektīvāk izmantot eiropiešu interesi par somu dizainu, eksportējot mēbeles, ko bija izstrādājuši, piemēram, Tapio Wirkkala un Eero Aarnio.

1965. gadā Upo atvēra plastmasas rūpnīcu Nastolā, netālu no Lahti, un sāka pirmo plastmasas cauruļu ražošanu. Vēlāk Upo neatlaidīgi paplašināja savu darbību plastmasas izstrādājumu nozarē, un plastmasas cauruļu īpatsvars uzņēmuma apgrozījumā nemitīgi pieauga. 1982. gadā Asko izveidoja meitasuzņēmumu, kura darbība tika vērsta uz plastmasas cauruļu ražošanu. Līdz 1990. gadam šis uzņēmums, kura nosaukums bija Oy Uponor Ab, bija nostiprinājis savu vadošo pozīciju plastmasas ražotāju vidū Ziemeļvalstīs un veica pirmos pasākumus darbības izvēršanai Eiropā. Nākamo divu desmitgažu laikā uzņēmums izveidojās par vadošo starptautisko plastmasas cauruļu piegādātāju, un jaunās tūkstošgades mijā tas kļuva par lielāko plastmasas cauruļu ražotāju pasaulē. Sākumā uzņēmuma galvenie produkti bija infrastruktūras pielietojumi, bet pēc Wirsbo, Hewing un Unicor pārņemšanas darbība tika pārorientēta uz mājokļu risinājumu pielietojumiem.

20. gs. 90. gados Asko nolēma atbrīvoties no vairākiem dažādo nozaru uzņēmumiem, un līdz 1999. gadam tika saglabāti tikai grīdas segumu un mājsaimniecības piederumu ražošanas uzņēmumi ar plašu nekustamo īpašumu un, protams, Uponor. Galīgais lēmums bija visu uzmanību pievērst Uponor un atbrīvoties no visiem pārējiem atlikušajiem uzņēmumiem. Tādējādi Asko apvienojās ar Uponor 1999. gada 31. decembrī, un organizācija pieņēma nosaukumu Uponor Corporation. 21. gs. laikā uzņēmums ir pievērsies savai galvenajai kompetences jomai, proti, mājokļu risinājumiem. Vēl viens mērķis bija integrēt īpaši decentralizēto korporāciju vienā apvienotā, efektīvā un rentablā uzņēmumā. Kopš 2006. gada visā pasaulē uzņēmējdarbība tiek veikta ar Uponor zīmolu.

Aizvērt